Sme perverzní, no a?

Autor: mato geisberg | 19.4.2012 o 19:04 | (upravené 4.6.2012 o 20:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  109x

Vo svete kulminuje hospodárska a sociálna kríza, respektíve jej dôsledky. V skutočnosti sa však málo, alebo vôbec nehovorí a nereflektuje na krízu morálnu a spoločenskú. Nie z hľadiska politicko-ekonomického (korupcia, klientelizmus atď.), ale na problém životného štýlu a štandardov správania sa ľudí v súčastnom svete.

 

Pozornosť by som upriamil na generáciu teenegerov. Je pochopiteľné a samozrejmé, že s týmto obdobím, teda s obdobím dospievania, sú spojené hormonálne zmeny, rozvíjanie emocionálnych a sexuálnych väzieb. Avšak tendencia a smerovanie dnešných mladých ľudí je podľa môjho názoru nesprávna až patologicky zvrátená. Sex, alkohol, marihuana, cigarety, to všetko sa stáva bežnou, možno až kažodennou rutinou tejto vekovej kategórie. Je preto paradoxné tabuizovanie tejto témy, keďže v skutočnosti o tabu už vôbec nejde.

Spoločenský rozvoj a progres je vo všetkých smeroch nepopierateľný, no čoraz viac sa však vynára relevantná otázka, či skutočne kazdý progres je tým správnym smerom vpred. Pri tejto téme sa človeku vybaví tisíc otázok. Čo spôsobilo túto tendenciu? Odkiaľ k nám prišla? Správali sa takto ľudia vždy a v každej dobe? Ako to odvrátiť?

Vždy existovali ľudia, ktorí sa správali týmto spôsobom, no dnes, aj dôsledkom väčšej slobody a otvorenejšej spoločnosti je ich počet rapídne výšší až neporovnateľný k tým, ktorí sa ešte správaju normálne, slušne a cudne. No na to ako toto smerovanie odvrátiť recept nepoznáme, alebo sa nad tým ani nezamýšľame. Môžme sa dlhé hodiny konfrontovať s rôznymi psylogickými názormi o vplyve dedičnosti a prostredia na formovanie osobnosti jedinca, no jednoznačný názor a príčinu, čo spôsobuje a ako riešiť tento úpadok sa nedozvieme. Vždy totíž ide o konkrétneho človeka a jeho individuálny životný príbeh. Samozrejme, určite by sa dali nájsť spoločné činitele, ktoré stoja za týmto fenoménom. Mojou úlohou ani cieľom však nie je tieto faktory hľadať. To prenechám kompetentným a relevantným inštitúciám a odborníkom, ktorí by sa týmto problémom venovať mali, no žiaľ nevenujú.

Majú nad človekom ešte stále navrch živočíšne pudy, ktoré sa vynoria pri akejkoľvek väčšej slobode, alebo sme slušní len dôsledkom našej hanblivosti, nedostatku sebadôvery a príležitosti k pokušeniu?

Samotná konzumácia alkoholu, alebo fajčenie marihuany apriórne nemusí viesť k sexuánym prejavom, ktoré by mali byť, a to nielen pre túto vekovú skupinu, neprípustné. Alkohol zásadne nie je vždy tou príčinou, ale môže byť už priamo dôsledkom. Dôsledkom jednak zlej výchovy, negatívneho vplyvu okolia a podobne. Preto ak nedokážeme ustrážiť svoje správanie po požití alkoholu aj v malej miere, tak by sme sa týmto veciam mali vyvarovať. Alebo sme už skutočne natoľko znudení životom, že sa nevieme bez neho zabávať?

Ak sa zameráme na kategóriu teenegerov, ich patologická sexualita vyvolaná rôznymi individuálnymi a spoločenskými vplyvmi je tak značná ako snáď nikdy predtým. Dnes by sme už takmer, okrem vynimiek potvrdzujúcich pravidlo, nenašli diskotéky, párty na bytoch alebo chatách, kde nechodchádza k týmto perverznostiam. Dokonca sa stali ich bežným paušálnym repertoárom. Niet sa čomu vlastne čudovať. Z kazdej strany, či už ide o televíziu, alebo internet sú médiá preplnené sexuálnymi materiálmi a tématikami a človek v štádiu puberty im veľmi ľahko podľahne a určitým spôsobom si tieto amorálne spôsoby správania osvojí a identifikuje sa s nimi.

Mladí ľudia dnes nemajú cudnosť a dôstojnosť k sebe samým. Mladé, pekné dievčatá, miesto toho, aby formovali svoj duševný kapitál a stali sa z nich rovnko pekné osobnosti po psychickej stránke, akými sú po tej vizuálnej, sa radšej spúšťajú síce po tých ľahších, ale o to viac primitívnejších cestičkách, kde animálne uspokojenia sú tými primárnymi a najdôležitejšími. Okrem vyššie spomenutých príčin, je ďalšou aj fakt, že žijeme v rýchlej, konzumnej spoločnosti, kde sa vyžaduje okamžité uspokojenie potrieb.

Ďalším problémom je aj skutočnosť, že teenegeri považujú sex za jeden z najdôležitejších piliérov vzťahu a nedokážu si bez neho vzťah takmer predstaviť. Je to na každom z nás ako si zodpovie otázku, či je takéto zmýšľanie v normách zdravého dospievania, alebo ide o skutočný prejav morálnej dekadencie. Osobne sa prikláňam k druhému názoru, a to nie z dôvodu rešpektovania nejakých náboženských dogiem, ale z prirodzeného zmyslu pre dôstojné žitie, vychádzajúce z vnútra ľudskej duše, prejavujúce sa adekvátnym správaním k  danej sociálnej roli, ktorú v spoločnosti zastávame.

Každý z nás je len človek a teda má v sebe aj sexuálne pudy. Ale nie sme ľudia aj práve tým, že máme rozum, svedomie, ktoré nám stanovujú isté hranice prijateľného, zdravého správania? Kde sa vytratilo čaro čistých vzťahov, kde nešlo o sexuálne uspokojenie, ale radosť a pôžitok prinášal pocit, že milujeme a sme milovaní?

Čo tým stratíme ak vo vzťahu počkáme a pristúpime k tomuto najvyššiemu prejavu lásky, až keď budeme obaja reálne pripravení a uvedomelí o čo vlastne ide, čo z prirodzeno-etického hľadiska sex predstavuje. Nie je to len pud, je to absolútne odovzdanie sa jeden druhému pri reálnom naplnení nižších úrovní prejavov lásky. Hoc nežijeme dobu celoživotných, monogamných vzťahov, mali by sme aj tak k tomu pristupovať zodpovednejšie, nielen voči sebe samým, ale aj voči tým druhým. Nehovoriac dokonca o vypracovaných štúdiách o zdravotných rizikách a zvýšenej hrozbe vzniku rakoviny, ktoré so sebou prinaša sexuálna aktivita dievčat mladších ako 18 rokov.

Nie je predsa krajšie ak počkáme a prekonáme búriace sa hormóny, až kým nespoznáme človeka, s ktorým si budeme rozumieť, spoznáme ho natoľko, že mu budeme môcť dôverovať, rešpektovať ho a skutočne milovať? Veď predsa nie je sa kam ponáhľať. Alebo to už naozaj nevieme mať radi bez toho, aby sme sa s tým, kým chodíme nevyspali? Nespomínajuc tých, ktorí to robia aj bez vzťahu. Pseudovýhovorky o užívaní si mladosti nemôžu u zdravo rozmýľajúceho človeka, aspoň s priemerným IQ, alebo v slušnej spoločnosti predsa obstáť. Nejde predsa o užívanie si, a ak to niekto berie týmto spôsobom, zrejme zaostal v nižšej vývojovej etape homo sapiens. Nehovoriac o argumentácii o nejakom kvázi-rebelstve, ktorá je prinajmenšom detinsky smiešna, primitívna a normálnemu človeku sa musí pri nej zastaviť rozum. Ak sa už niekto, chce tak vehementne hrať na rebela, tak nech sa najprv zamyslí, čo to slovo vlastne znamená. Keď ho aplikujeme na dnešné pomery, tak v pravom slova zmysle, sú rebelmi tí, ktorí túto degeneráciu odmietajú. To je obraz dnešného sveta. Ak chceme byť rebelmi, tak sa sa správajme morálne a slušne, a tým sa z nás stanú realne nekonformné osoby.

Netrvrdím, že by sme mali byť zatvorení doma, ale prežiť mladosť naplno a užiť si tieto najkrajšie roky života sa dá aj normálnym, zdravým spôsobom a nemusíme pritom klesnúť na úroveň morálnej žumpy. Ani diskotéky, byty či chaty, kde sa alkohol pochopiteľne pije, sa predsa nemusia hneď zvrhnúť do amorálnych orgií. Bavme sa, vychutnávajme si život, ale tak, aby sa z nás nestali živočíšne, mentálne obmedzené bytosti ukájajúce sa v nezmyselnosti sexuálnych pudov.

Po hlbokom zamyslení sa nad súčastnou situáciou, v človeku veľa optimizmu neostane. Raz sa totiž aj z tejto zvrátenej generácie stanú rodičia. Akú výchovu potom ich potomkovia dostanú? Odkiaľ budú čerpať a preberať morálne zásady a princípy, keď v ich okolí nebudú figurovať už takmer žiadne etické a pozitívne vzory? Momentálne sa to javí ako nezvratná tendencia k čoraz viac sa prehlbujúcej priepasti absolútneho morálneho bahna. No stále však chcem veriť a nádejať sa, že sú ešte normálni jednotlivci a opäť raz budú mať nad infantilnou pseudorebelskou spodinou navrch. Dovtedy sa však, budeme utápať v depresii a nihilizme, alebo sa nad tým nebudeme skrátka pozastavovať... tak ako doteraz.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?